Ako vas još zanima kako su posjetitelji došli do vaše web stranice, dovoljno je da u svojim Google Analytics-ima kliknete na "Traffic Sources" izvještaj.
Tamo su posjetitelji iliti promet, podijeljeni prema slijedećim izvorima:
- promet s tražilica (Search Traffic)
- preusmjereni promet (Referral Traffic)
- direktni promet (Direct Traffic)
- promet iz kampanja (Campaigns)
![]() |
U Google Analytics-ima ovaj prikaz vidite u sklopu "Reports" kliknete li na "Traffic Sources" u lijevom izborniku. |
Ne samo da ćete vidjeti broj posjetitelja u svakom izvoru već ih međusobno odvagnuti i procijeniti koji vam je bolji - ne samo po količini već i kvaliteti (famozni "Bounce Rate").
Naravno, sve to radite kako biste lakše odredili i usmjerili svoje snage i novce tamo gdje ima najviše smisla.
Pretpostavka je da znate što želite postići svojom web stranicom (prodaja, generiranje prodajnih prilika za prosljeđivanje prodaji, prijava na vaše e-novosti, učlanjenje u klub/udrugu...) i da ste temeljem toga u Google Analytics-ima postavili ciljeve (Goals).
Ako niste, budem uskoro i o tome:)
Uglavnom, oni vam služe kao putokaz u kreiranju sadržaja i kasnijim poboljšanjima koje trebate napraviti na stranici.
![]() |
Plaćeni (paid) vs. Organski (organic) promet koji dolazi s Google tražilice |
A evo kako to raportira (za jedan drugi primjer) Google Analytics:
![]() |
Organski vs. plaćeni promet u Google Analytics-ima |
Još jedan primjer Google Analytics izvještaja:
![]() |
Udio novih (New Visitors) korisnika koji su došli na web stranicu preko Google tražilice unutar plaćenog (paid) i organskog/prirodnog (organic) prometa |
Naravno, to se da riješiti, ali otom potom...
Preusmjereni promet (Referral Traffic) - tu se ubrajaju sve druge web stranice koje vam šalju posjetitelje. Kao i kod svih ostalih izvora prometa i ovdje pazite na pravi omjer kvantitete i kvalitete. Nađite još web stranica istog tipa otkrijete li neku s pozitivnim brojkama. U "Landing Pages" izvještaju pogledajte koje su vam najbolje stranice za nove posjetitelje iz ovog izvora - pa napravite još sličnog sadržaja za tu ciljanu publiku. Kažu da pomaže i u organskom prikazu:)
Promet iz kampanja (Campaigns) - tu ćete vidjeti i promet iz AdWords kampanja (još više detalja o posjetima, klikovima i troškovima dobijete u sklopu "Advertising" - "AdWords" izvještaja ako ste polinkali svoje Google Analytics i Google AdWords račune) ali i e-mail kampanja (ako ste ih fino označili da ih Analytics-i pročitaju), banner kampanja i sl...
Poanta priče - ne gledajte samo na kvantitetu već i na kvalitetu, tj. jesu li vam navedeni izvori prometa pomogli u postizanju ciljeva koje ste postavili za svoj web (zato jednim okom uvijek pratite "Bounce Rate" izvještaje koji vam govore koliko je posjetitelja pogledalo samo jednu stranicu i odmah zbrisalo dalje).
Naravno, Google Analytics-i pravi su zlatni rudnik besplatnih kvalitetnih informacija koje možete, trebate i morate iskoristiti za još učinkovitije oglašavanje na Google tražilici.
U oba slučaja, tu sam:)